Perversmas Turkijoje

Krizė, globalizacija

Komentaras. Liepos 15 d. Turkijoje įvykęs perversmas buvo nuslopintas jau kitą dieną. Žuvo 194 žmonės, įskaitant 104 maištautojus. 2839 maišto dalyviai buvo suimti, tarp jų ir teisėjai, ir armijos atstovai.
Turkijos prezidentas Erdoganas pradėjo teroro politiką. Jam atrišo rankas. Net opozicija teigia, kad tai suvaidintas scenarijus.
Atsakymas. Visiškai tikiu. Panašu, kad tai buvo jam palanku, jau labai viskas lengvai ir laisvai įvyko.
Komentaras. Tačiau strategijos konsultantai mano, kad vienaip ar kitaip perversmas turėjo įvykti. Turkijoje yra stiprus susiskaldymas: paprasti žmonės – už islamą, o armija ir aristokratai – už respubliką. Tai vis labiau drasko šalį.
Atsakymas. Esmė ta, kad Turkija yra Europos ir Azijos sandūroje, nei ten, nei šen. Stambulas ar Konstantinopolis? Ką pasirinkti?
Ši problema tęsiasi dar nuo Bizantijos laikų ir niekur nuo jos nepabėgsi. Turkai negali stovėti viena koja čia, viena koja ten. Priešprieša tarp Turkijos ir Europos buvo, yra ir bus. Ir tiek, kiek Erdoganas bandys ištrinti Atatiurko atminimą, priešprieša neišvengiamai augs. O be Europos jis nepragyvens. Viena vertus, jis negali sekti arabų Artimųjų Rytų pavyzdžiu – nieko gero tenai nėra. Kita vertus, jo kraujyje islamas, kuris ragina imtis karinių veiksmų. Ir tokių, kaip jis, daug.
Komentaras. Jūs taip sakote, kad aš jį užjaučiu. Juk jį taip pat drasko…
Atsakymas. Erdogano nedrasko, jis nori tapti lyderiu, sultonu tikrąja šio žodžio prasme. Jis nori tapti šventuoju: ir šventasis valdžioje, ir šventasis religijoje, ir šventasis galingos šalies valstybinis veikėjas.
Jo napoleoniški proveržiai, bet, grubiai sakant, per silpnos blauzdos – tai ne jam! Jo nepalaikys didelių miestų gyventojai. Turkijos inteligentai, kurie iš esmės, artimesni Europai, negalės to išgyventi. Todėl Turkijos laukia sunkūs vidinės ir išorinės priešpriešos metai ir su Rusija, ir su Izraeliu, ir su arabų šalimis, ir su Europa, ir su Amerika.
Komentaras. Kitaip tariant, Erdoganas negali sėsti prie derybų stalo….
Atsakymas. Esmė ne ta. Jis pasiruošęs viskam. Tačiau sujungti Turkijoje vakarų vertybes ir rytietiškus ekstremalius islamiškus siekius neįmanoma.
Klausimas. Ką ateinanti diena jiems ruošia?
Atsakymas. Jei kalbėsime apie turistus, tai turistinės zonos, kur skrenda lėktuvai, žinoma, bus atskirtos. O visa kita Turkija taps stipriai islamizuota. Pasak kabalos, viskas sutelkta į vienas rankas. Pasaulis vis tiek juda prie stiprios, rimtos, besiplečiančios islamizacijos. Toliau eis Amerika, kur islamas sieks parodyti, kad yra stiprus ir pareikšti: „Žaiskite su mumis atsargiai“. Tai mes pamatysime amerikiečių rinkimuose. Ten jau spręsis civilizuotojo pasaulio likimas, į kurią pusę bus žengtas rimtas žingsnis. Jei laimės H. Klinton, tai į islamo pusę, jei D. Trampas, tai į Europos ir Naujojo pasaulio. Pasižiūrėsime, kuo žaidžia Kūrėjas.

Iš 2016m. liepos 17 d. TV programos „Naujienos su Michaeliu Laitmanu“

Komentarų nėra

Komentarai


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/kabala/domains/laitman.lt/public_html/wp-content/themes/disciple/comments.php on line 96

Leidžiamos HTML žymės: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>