Klausimas: Šiandien žmonijos egzistavimui iškilusi visuotinė grėsmė. Ar tai skatina pasaulio stipriausiuosius imtis permainų?
Atsakymas: Ne. Egoizmas ryžtingai gins savo pozicijas.
Be to, įsivaizduokit, kas bus, kai išaiškės, kad jų pinigai nuvertėjo. Anksčiau pinigai buvo metaliniai, o dabar – popieriniai, nepadengti nei auksu, nei sidabru. Vieną gražią dieną ateisi į banką, o tau pasakys: „Popierėlis gražus, bet su juo nėra kas veikti. Mes neturime dešimties milijardų dolerių, kurie ant jo nupiešti. Nors, kai ką turime… ir gausi, sakykime, dešimt gramų sidabro arba netgi aukso.“
Juk vertybiniai pinigai oriniai, niekuo nepadengti. Kur gi turtingi ir stiprūs? Kur dingo? Krizė pasirūpins, kad didžiulis kapitalas ir milžiniškos skolos pavirstų į nieką, kadangi jos niekuo neparemtos.
Mes jau seniai prekiaujame ne tiek prekėmis už pinigus, kiek pinigais už pinigus. Bankai ir jų klientai keičiasi popieriukais, žaidžia savo „profesionalų fantais“, kurie neturi nieko bendra su tikrove. Tartum aistringi „Monopolio“ žaidėjai jie puikuojasi sukauptais „aktyvais“, tarsi tai būtų kas nors tikra.
Vis tik nemanau, kad tai lems didelį sprogimą. Kalbame tik apie vieną krizės briauną. Tokio žlugimo negalime sau leisti ir todėl tempsime, kiek įmanoma. Juk gyventojai, sudarantys didžiąją pasaulio dalį, likę be pinigų, negalės išsimaitinti, jie neturi daržo ir gyvulių. Todėl tokios įvykių eigos neįmanoma įsivaizduoti.
Iš 2011 m. gegužės 15 d. paskaitos „Taika pasaulyje“
Daugiau šia tema skaitykite: