Klausimas: Integralioji bendruomenė turi tam tikrą, sąlyginai abstraktų tikslą, kuris labai gražus, idealus, visiems labai patinka. Ar nepadarysime tos pačios klaidos kaip utopistai?
Atsakymas: Kur slypi problema? Reikia pakeisti žmogaus prigimtį.
Jei tai įmanoma, integralioji bendruomenė iš utopijos pavirs į tikrovę. Jei neįmanoma, tai liks utopija, ir prie tokios bendruomenės geriau nesiartinti.
Pradžioje turime išsiaiškinti, ar turime galimybę pažadinti kažkokią jėgą, savybę, sukurti sąlygas tam, kad kiekvieno žmogaus prigimtis iš egoistinės pasikeistų į altruistinę. Tai gali būti pasiekta nuosekliai, palaipsniui keičiant mažas žmonių grupes, o paskui vis didesnes ir didesnes, tačiau iš esmės, šis procesas turi apimti visą žmoniją.
Ar gali žmogus, sukurtas absoliučiu egoistu ir galvojantis tik apie save ir nieką daugiau (mes taip užprogramuoti), pakeisti savo programą? Be to, pakeisti ją taip, kad malonumų objektu būtų ne jis pats (jį supančios aplinkos sąskaita), o gera visų aplinkinių būsena (jo sąskaita), kad jis šitaip gautų dar ir malonumą?
Malonumas išliks. Jis turi būti, nes yra mūsų prigimtyje, pasikeis tik pripildymo pobūdis. Kieno sąskaita? Pavyzdžiui, mama prisipildo dėl to, kad viską atiduoda savo vaikui, ir tai – tikra prigimtinė meilė. Ar galime pasiekti tokią būseną, kai mumyse bus tikra meilė absoliučiai svetimiems, priešingiems, tolimiems, nežinomiems žmonėms, kai kiekvienas pajausime, kad jie yra mūsų neatsiejama dalis, taip pat kaip vaikas motinai? Ar rasime tokią jėgą? Jei rasime, tada galime atlikti eksperimentą ir pamatyti, kad taip ir yra.
Iš 2012 m. liepos 1 d. laidos „Integralusis pasaulis. Integraliosios visuomenės formulė“
Daugiau šia tema skaitykite: