Klausimas. Kaip Didžiosios Britanijos išėjimas iš Europos Sąjungos paveiks jos ateitį?
Atsakymas. Kiekviena šalis dabar pasiskaičiuos, ar jai verta išeiti iš sąjungos, ar geriau pasilikti. Aišku, Didžiosios Britanijos išėjimas sukels visiems didelių nuostolių. Jei viena šalis po kitos pradės atsiskyrinėti, tuo kiekvienąkart sukrėsdama bendrą ekonominę sistemą, tai pasekmės – neprognozuojamos.
Aš nematau, kad ateityje ši sąjunga būtų sėkminga. Nors ir likusiojo pasaulio perspektyvos nėra džiugios. Mes turime bendrą krizę, dėl kurios vienos šalys skęsta pirmos, o kitos – vėliau. O yra tokių, kurios pačios neskęsta, bet užliejamos galingomis kitų sukeltomis bangomis.
Turime suprasti, kad jei Europa „susivienijusi“, tai jai reikia vienytis praktiškai arba bent jau mokytis to. Vienijimasis negali būti grindžiamas bendra rinka, kuri pavirto tikru turgumi, kiekvienas ieško tik asmeninės naudos.
Dabar Europos šalys ims uždarinėti savo sienas pabėgėliams. Europoje labai daug didelių problemų, kurių neįmanoma išspręsti nesusivienijus. Bet taip žmonija pamažu mokosi.
Klausimas. Kokius teisingus žingsnius turi atlikti likusios Europos Sąjungos šalys, kad ištaisytų padėtį?
Atsakymas. Jei juose prabiltų teisinga išlikimo jėga, tai ji patartų jiems pasirūpinti savo vienybe. Sakykime, Didžioji Britanija išėjo, o visi kiti imtų kalbėti apie vienybę, apie gerus tarpusavio santykius, apie Europą, kaip apie vieną šalį, vieną kontinentą, vieną europietišką šeimą. Tai dabar būtina.
Bet aišku, kad politikai nesugebės mąstyti šia linkme. Elito neįmanoma pakeisti.
Britanija labai skiriasi nuo likusios Europos, joje vyrauja izoliuotos salos psichologija. Tarsi ji – atskiras pasaulis. Todėl Britanijos išėjimas iš Sąjungos mažiau problemiškas nei bet kurios kitos šalies. Anglų tauta ypatinga, ji labiau susijusi su JAV, nei likusi Europa, kuri neakivaizdžiai nusistačiusi prieš Ameriką.
Aišku, kad Europa valdo didžiulę jėgą ir jos žlugimas bei atsiskyrimas tęsis daugelį metų, bet galiausiai tai neišvengiamai įvyks. Arba įmanomas kitas scenarijus, pagal kurį islamas užkariaus Europos šalis ir visas jas suvienys. Bus viena šalis su viena žalia vėliava.
Jei norime išvengti tokios baigties, turime pakeisti žmogų, kad žmonės susivienytų. Ir tada visa likusi piramidė egzistuos dėl šios bazinės vienybės. Kitu atveju egzistavimas neįmanomas. Viso to pavyzdys Izraelis, kuriame per dvidešimt politinių partijų ir dar daugiau judėjimų bei frakcijų. Įskaitant tai, kad žydai – viena tauta.
Ir žinoma, už viską, kas vyksta Europoje, kaip įprasta apkaltins žydus. Žydai jau bėga iš Europos. Jau yra precedentas, kai sinagogą Marselyje, trečiajame pagal žydų bendruomenių didumą Europos mieste, pavertė mečete. Ir gerai, kad žydai iš ten išvažiuoja, nelaukdami holokausto pakartojimo.
Europai gali padėti tik nauja psichologija, kylanti iš pasaulio dėsnių supratimo. Žmonija taip pat yra gamtos dėsnių gniaužtuose, o visa gamta uždara, integrali, visiškai tarpusavyje susijusi. Jei mes ją matome kitaip, tai tik todėl, kad žiūrime savo egoistinėmis akimis.
Bus tęsinys…
Iš 2016 m. birželio 24 d. pamokos pagal „Brexit“ temą
Daugiau šia tema skaitykite:
Skyrybos pagal anglus, 1 dalis