Socialinė sutartis dėl paliaubų

Krizė, globalizacija

Visi mes egoistai. Kaipgi mums organizuoti bent kasdieninį gyvenimą žmonių visuomenėje, kad nesuėstume vieni kitų?
Todėl žmonės sutiko su tuo, jog mes visgi negalime išsiversti vieni be kitų. Mane kažkaip aptarnauja kiti, kažkaip – aš juos, ir be šito niekaip. Tai supratę sutariame: darykime tai ne laukdami padėties be išeities, o iš gailestingumo − aš šiek tiek nusileidžiu tau, o tu – man.
Tarkime, važiuoju mašina, ir staiga kas nors priešais mane sustoja – tada ir man reikia sustoti. Kas nors stovi eilėje priešais mane ir man reikia luktelti. Dėl kitų švaistau laiką, benziną, pinigus, nes visi sutarėme veikti bendrai ir turime už tai mokėti.
Mes steigiame tarpusavio pagalbos fondus, ligonių kasas, pensijų fondus… Žmogus supranta, kad verta mokėti ligonių kasai, net jeigu jis sveikas. Čia egoizmas mato savo naudą. Taip iš anksto nusileidžiame, nes mums reikia vieniems kitų. Tai ir yra „gailestis“: mes pasiruošę kažką duoti artimiesiems, nes be jų neišgyvensime.
Galiausiai, žmonės skirstomi į dvi kategorijas: vieni pasisako už „gailestį“, nori, kad viskas būtų „gražu“, o kiti, atvirkščiai, laikosi tiesos kategorijos: „mano – mano, tavo – tavo“. Kurių gi pusėje tiesa? Nė vienų.
Bet jeigu kiekvienas laikosi savo – visuomenė plėšoma į gabalus, o jeigu pridedame gailestingumo, tai galime truputį suminkštinti, pasaldinti situaciją. Per istoriją žmonių visuomenės skyrėsi vienos nuo kitų šių dviejų priėjimų santykiu.
Visuomenė gali būti minkštesnė arba griežtesnė. Grynasis kapitalizmas juokauti nemėgsta: uždirbai – gauk, neuždirbai – mirk iš bado. Kiti supranta, jog tai ne išeitis, nes alkanieji ateis ir apiplėš, o gal ir papjaus. Verta jiems duoti ką nors „iš gailestingumo“.
Šitaip žmonija ir vystosi, bet taikos šiuo keliu pasiekti negali. Tiesa – stipriųjų pusėje, gailestingumas – silpnųjų, o teisybė yra per vidurį kaip svarstyklių atrama, kad jų lėkštės galėtų svyruoti. Taip visuomenė išvengia susinaikinimo, bet tai jos nepriartina prie tikrosios taikos – prie susitaikymo ir tarpusavio papildymo.

Iš 2011 m. gegužės 15 d. pamokos pagal straipsnį „Taika pasaulyje”

Daugiau šia tema skaitykite:

Labdara − stipriųjų naudai

Naujojo pasaulio abėcėlė

Gailestingumas

Komentarų nėra

Komentarai


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/kabala/domains/laitman.lt/public_html/wp-content/themes/disciple/comments.php on line 96

Leidžiamos HTML žymės: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>