Aplinka nulemia sąmonę

Valios laisvė

Pranešimas: Psichologai ir sociologai seniai spėjo, kad asocialus elgesys gali plisti kaip epidemija, tačiau ši teorija iki šiol buvo ginčytina. Eksperimentai parodė, kad žmonės dažniau laužo priimtas elgesio normas, kai mato, jog kiti irgi taip elgiasi. Kartu teiginys „blogas elgesys užkrečiamas“ traktuojamas plačiąja prasme: matydami, kad laužoma viena iš priimtų taisyklių, žmonės sau leidžia laužyti ir kitas normas.
Pasak J. Wilsono ir Dž. Kellingo „sudaužytų langų teorijos“ (1982 m., Broken windows), jei kas nors išdaužė name lango stiklą ir niekas neįstatė naujo, tai greitu metu šiame name neliks nė vieno sveiko lango. O tuomet prasidės plėšimai. Kitais žodžiais tariant, aiškūs netvarkos požymiai ir priimtų elgesio normų nesilaikymas provokuoja aplinkinius taip pat pamiršti apie taisykles ir elgtis kiauliškai. Dėl kylančios grandininės reakcijos „padorus“ miesto rajonas gali greitai pavirsti kloaka, kurioje žmonėms baisu išeiti į gatvę.
Komentaras: Aplinka visais aspektais formuoja sąmonę, o vėliau ir žmogaus poelgius. Žmogus nepajėgus pasipriešinti savo aplinkai. Galimybė suformuoti save pagal savo norą ir sprendimą – tai galimybė ieškoti tinkamos aplinkos, kuri žmogų sukurs. Taigi valios laisvė yra, ji pasireiškia pasirenkant tai, kas tave „lipdo“.

Daugiau šia tema skaitykite:

Neutralioje zonoje tarp gėrio ir blogio

Keletas laisvės akimirkų

Kaip išvystyti savo polinkius?

Komentarų nėra

Komentarai


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/kabala/domains/laitman.lt/public_html/wp-content/themes/disciple/comments.php on line 96

Leidžiamos HTML žymės: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>